ارزیابی مقصد گردشگری و شناخت توان‌مندی‌ها و مسائل مقصد

مردم برای دلایل و اهداف گوناگونی اقدام به سفر می‌کنند؛برای اکتشاف،آرامش، تجربه‌های تازه.ولی هسته ی همه ی این تجربه‌ها و خواست‌ها چیست؟پاسخ روشن است: «مقصد».

یکی از توانایی‌های دکتر توریسم ارزیابی توان و استعداد منطقه در جهت تدوین بهترین،پایدارترین و پربازده‌ترین استراتژی برای مقصد (منطقه مورد نظر) است تا از این طریق هم مقصد جان و سرشت خود را حفظ کند و هم این سرشت منحصر به فرد خود را به صورت موفقیت‌آمیز به بازدیدکنندگان خود منتقل کند؛ و در کنار همه ی این‌ها مقصدی دل‌پذیر و به یادماندنی برای گردشگران باشد.

ارزیابی مقصد،در واقع یکی از نخستی‌ترین اقدامات در راستای توسعه ی گردشگری یک منطقه است.ارزیابی مقصد این امکان را فراهم می‌سازد تا تمامی مسائل و جوانب مقصد درک شود،تمامی صاحبان منافع شناسایی شوند و تمامی ظرفیت‌ها و استعدادهای منطقه تعیین گردند.درست مانند مطالعات امکان‌سنجی یا تحلیل زنجیره ی ارزش،ارزیابی مقصد در مدیریت صنعت گردشگری کمک می‌کند تا طرح‌های توسعه،به صورت استراتژیک و پایدار تنظیم گردند.

تمام تلاش ما این است که موفقیت طرح‌های استراتژیک را که از مطالعات و ارزیابی‌های دقیق برآمده‌اند در حوزه اجرا نیز دنبال نماییم.از این‌رو ما تا گام‌های اجرایی نیز همراه مشتریان خود خواهیم بود تا با نظارت خویش،در اجرای دقیق برنامه‌های تدوین‌شده موفقیت طرح‌ها را تضمین نماییم.

جامعه و مسئولین هر روستا،شهر و استان و هر منطقه که علاقه به توسعه ی گردشگری حوزه ی خود دارند،با خدمات ارزیابی مقصد دکتر توریسم دیگر نیاز نیست نگران چیزی باشند و در میان تصمیمات مختلف آزرده‌خاطر گردند.ما در تعیین چشم‌اندازها،اهداف روشن و اقدامات اجرایی دوست و همراهشان خواهیم بود.

برای انجام یک ارزیابی جامع و کامل از مقصد،تیم متخصص ما با انجام مطالعات کتابخانه‌ای و تهیه ی گزارشات و همچنین انجام مطالعات دقیق میدانی مقصد، همه ی جوانب و ابعاد مسئله را شناسایی کرده و سپس اقدام به ارائه گزارشات تخصصی در این زمینه خواهد کرد.

پس از تهیه ی گزارش نهایی دکتر توریسم،ما قادر خواهیم بود در تدوین طرح جامعه و استراتژیک نیز یاری‌رسان باشیم و در گام اجرایی نیز،با نظارت خود دین خود را به مقصد ادا نماییم.

چه انتظاراتی باید داشته باشید:

  • مشارکت همگانی؛ شناسایی و وارد کردن در چرخه ی اشخاص و سازمان‌ها،نهادها و شرکت‌هایی که نقش آنان در فازهای توسعه گردشگری مهم و کلیدی خواهد بود.
  • برنامه‌ریزی مشارکتی؛ دکتر توریسم با صاحبان منافع جامعه ی مقصد به صورت نزدیک کار می‌کند تا ایشان منافع خود را در طرح مورد نظر به صورت آشکارا مشاهده نمایند که به این روش نیز، توسعه پایدار مقصد با مشارکت صاحبان منافع موفقیت بیشتری خواهد یافت.
  • روش‌شناختی علمی و اصولی و منحصر به فرد؛ تیم ارزیابی مقصد دکتر توریسم از روش‌های منحصر به فرد خود در جهت انجام عملیات دقیق و حساس ارزیابی بهره خواهند برد تا تمامی توانایی‌ها و استعدادهای کنونی و آتی منطقه شناسایی گردند.
  • گزارش ارزیابی؛ در پایان این فرآیند،شما یک بسته ی دقیق و جامع خواهید داشت که شامل بیان تمامی واقعیات مستند مقصد و پیشنهادات کاربردی و عملی جامع است که در این گزارش مواردی چون اصناف و اشخاص حاضر در بازار مورد نظر،ایجاد و خلق جاذبه‌ها، زیرساخت‌ها، ظرفیت‌سازی گردشگری، ملاحظات اجتماعی-اقتصادی،ملاحظات محیط‌زیستی،تحلیل زنجیره ی ارزش، و موارد پیشنهادی دیگر منحصر به فرد دکتر توریسم،مورد بررسی و پیشنهاد قرار می‌گیرند.
  • برنامه برای اجرا؛ پس از تهیه گزارش جامع ارزیابی،دکتر توریسم در گام اجرا نیز می‌تواند با نظارت فنی و مدیریتی خود هرجا که نیاز باشد در اجرای موفقیت‌آمیز طرح شما را یاری رساند.