توسعه محصولات گردشگری و کسب‌وکارهای این صنعت

گردشگری صنعتی پیچیده و خدماتی است که به صورت آنی در حال تغییر است و دانش و مهارت لازم جهت موفقیت یک کسب‌وکار (یا بنگاه) گردشگری،یک امر ضروری است.

دکتر توریسم به عنوان بنیان‌گذار خدمات مشاوره مدیریت گردشگری در ایران،تاکنون به صورت گسترده‌ای اقدام به راهنمایی‌ در زمینه‌های گوناگون کسب‌وکارهای گردشگری نموده است که در مطالب و مجله الکترونیکی خود پیرامون این موفقیت بنگاه‌های اقتصادی گردشگری،سخن بسیار گفته است؛ همچنین کتاب‌های راهنمایی را نیز با رویکردهای توسعه پایدار و الکترونیک در دست اجرا و نگارش دارد.

فرآیندهای منحصر به فرد ما به گونه‌ای است که کسب‌وکار مورد نظر را از مفاهیم آغاز کرده،ساخته و به مرحله سوددهی می‌رسانیم و البته نه تنها سوددهی اقتصادی،که سوددهی محیطی و اجتماعی؛ چرا که جامعه و محیط از تعهدات بنیادین حرفه‌ای ماست.

این خدمات به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده اند تا مخاطبان آن از طیف‌های گوناگونی باشند،از مسئولین و نهادهای دولتی تا شرکت‌ها و یا کارآفرینان.

کسب‌وکارهای گردشگری می‌توانند اثری بسیار شگرف در تولید شغل،افزایش GDP،وارد کردن بازارهای کالایی و خدماتی جدید به منطقه،افزایش شهرت منطقه و حفاظت از منابع  طبیعی و فرهنگی و زیستی آن داشته باشند.

با این‌حال،این موارد به صورت خودکار و تصادفی رخ نخواهند داد و نیاز به برنامه‌ای جامع و یک‌پارچه دارند.

دکتر توریسم با ارائه برنامه‌های کسب‌وکار و ایجاد بنگاه‌های اقتصادی،به شکوفایی و پایداری سه چیز می‌اندیشد:زمین و کشور،مردم و سودمندی.

چه انتظاراتی باید داشته باشید:

  • ارزیابی مفاهیم توسعه گردشگری؛ توسعه پایدار گردشگری و کسب‌وکارهای پایدار گردشگری با یک ارزیابی دقیق آغاز می‌شود که این ارزیابی تحلیل دقیقی از منابع و تقاضا را در زمینه محصولات و خدمات گردشگری صورت می‌دهد. دکتر توریسم در ابتدا از مفاهیم آغاز می‌کند و با درک کامل مقصد و منطقه،به ارائه راهکارهای شدنی و نوآورانه توسعه گردشگری با تکیه بر جامعه ی محلی می‌پردازد.
  • تدوین طرح تجاری؛ دکتر توریسم اطلاعات و داده‌های به دست آمده از ارزیابی و مطالعات خود را به یک برنامه و طرح تجاری اجرایی و جامع تبدیل می‌کند.این طرح تجاری،درست مانند یک نقشه راه برای حرکت رو به جلو و توسعه محصولات بر پایه ی حفاظت از منابع و اهداف و پایداری است.
  • تدوین طرح اجرایی؛ پس از داشتن یک برنامه و طرج تجاری خوب،آن‌چه مهم است یک برنامه ی اجرایی خوب است. طرحی اجرایی که تمامی ظرفیت‌های طرح تجاری تدوین‌شده را عملی و پیاده‌سازی نماید.
  • بازاریابی و فروش؛ نبود استراتژی درست بازاریابی و فروش،معمولا به شکست طرح‌های تجاری خواهد انجامید. بسیاری از بنگاه‌ها و کسب‌وکارهای گردشگری در کشور ما،از کمبود یک برنامه مدون و اصولی بازاریابی و فروش رنج برده و به همین دلیل به شکوفایی نمی‌رسند.
  • آموزش‌های محلی و راهنمایان؛ راهنمایان و متصدیان محلی به مانند سفیرهای مقصد می‌باشند،از این‌رو مهارت‌آموزی ایشان در موفقیت طرح‌ها و برنامه‌ها بسیار حائز اهمیت خواهد بود.زیرا راهنمای محلی آگاه و آموزش‌دیده،پیام‌ها و مفاهیم مقصد را به خوبی به گردشگران انتقال می‌دهد و گردشگران نیز جهت رفتارهای پایدارتری انگیزه‌های بیشتری خواهند داشت.