تغییر اقلیم و توسعه گردشگری

تغییر اقلیم یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های محیط‌زیستی امروز ماست.به ویژه در کشور ما که داری اقلیمی قاره‌ای است و بحران آب یکی از مشکلات اصلی امر توسعه است.

گردشگری به عنوان صنعتی حساس به اقلیم،اثری مستقیم را از تغییرات اقلیمی دریافت می‌کند.چه این تغییرات،تغییرات الگویی آب‌وهوا باشند،چه ذوب‌شدن یخچال‌ها،چه گسترش بیابان‌ها و چه بالا آمدن سطح دریا.

این اثرات را اصلا نمی‌توان در نظر نگرفت،زیرا تأثیر مستقیم این اثرات بر محل زندگی مردم و اقتصاد آنان است.

گردشگری به صورت غیر پایدار و مدیریت نشده،می‌تواند تغییرات اقلیمی را شدت بخشد.ولی از سویی،اگر به صورت استراتژیک و پایدار طراحی و اجرا گردد می‌تواند به عنوان عاملی مؤثر در مقابله با تغییرات عمل کرده و روندشان را تا حد قابل توجهی کند نماید؛ و تحمل این تغییرات را آسان‌تر کند.

دکتر توریسم می‌تواند اثرات تغییر اقلیم را بر گردشگری اندازه‌گیری کرده و مقاصد را جهت مقابله با تغییر شرایط و اتخاذ استراتژی‌های لازم یاری نماید. همچنین در برنامه‌ریزی‌های آینده و تعیین چشم‌اندازها،این مطالعات بسیار راه‌گشا و راه‌نما خواهند بود.

ما با ارائه طرح‌ها و برنامه‌هایی،می‌توانیم اثرات بنگاه‌ها و کسب‌وکارها را بر محیط‌زیست کاهش داده و اقداماتی را طراحی نماییم تا توان اقتصادی منطقه جهت نزدیک‌تر شدن به اصول پایداری و هرچه بالاتر رفتن از استانداردها بالا رود که خروجی این کار محیط‌زیست پایدارتر و مناسب‌تر خواهند بود.

همچنین دکتر توریسم برنامه‌های سازگارسازی با تغییرات اقلیمی را پیش‌نهاد می‌دهد تا با اجرای این برنامه‌های استراتژیک تنوع محصولات گردشگری،اشتغال و محیط اقتصادی و زیستی مقصد دچار افت نگردند و مسیر رشد و شکوفایی خود را ادامه دهند.

چه انتظاراتی باید داشته باشید:

  • برنامه‌های بهره‌وری از انرژی؛ دکتر توریسم با طراحی و اجرای برنامه‌هایی،باعث کم شدن میزان تولید کربن در منطقه می‌گردد. استراتژی‌هایی که جایگزین‌کردن منابع انرژی،انرژی‌های تجدیدپذیر،شیوه مصرف انرژی،استفاده از متریال بومی و کمینه کردن اثرات ساخت و ساز را شامل می‌شود.
  • برنامه‌های بشردوستانه در سفر؛ برنامه‌هایی ویژه که در آن گردشگران با وجدان به منطقه جذب می‌شوند تا با درخت‌کاری، سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر، تأمین بودجه برای پژوهش‌های اثرات اقلیمی و کاهش آن و برنامه‌های دیگر، در کاهش مشکلات محیط‌زیستی و تغییرات اقلیمی، یاری‌رسانی نمایند.
  • کاهش کربن؛ برنامه‌هایی برای کاهش میزان کربن وارد شده و تولیدشده در منطقه به دلیل ورود و حضور گردشگران.
  • معیارها و استانداردهای گردشگری پایدار؛ آموزش معیارهاو استانداردهای گردشگری پایدار، جهت نهادینه کردن تفکر کاهش اثرات محیط‌زیستی و کمینه کردن میزان تولید کربن.
  • ایجاد تنوع در درآمدهای گردشگری؛ دکتر توریسم می‌تواند درآمدهایی را که به دلیل تغییرات اقلیمی مورد آسیب و افت قرارگرفته‌اند را متنوع‌سازی کرده تا میزان درآمد به دلیل تغییرات اقلیمی کاهش نیابد.
  • استراتژی‌های سازگاری؛ تغییرات اقلیمی،اثرات قابل ملاحظه‌ای بر مناطق محافظت‌شده و فعالیت‌های گردشگری درون آن‌ها دارد.استراتژی‌های سازگاری از این‌رو می‌توانند درآمدها و فعالیت‌های گردشگری را در آن‌ها پایداری ببخشند تا این فعالیت‌های اقتصادی متوقف نگردند.