ورود ثبت

ورود به حساب

نام کاربری *
گذرواژه *
به خاطر بسپار

نام‌نویسی

بخش‌های ستاره‌دار الزامی هستند.
نام *
نام کاربری *
گذرواژه *
تأیید گذرواژه *
ایمیل *
تأیید ایمیل *
 
«بنیان‌گذار خدمات مدیریت گردشگری در ایران»
گردشگری پایدار و اکوتوریسم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

توسعه گردشگری پایدار و اکوتوریسم

گردشگری همواره اثراتی را بر محیط‌زیست و جوامع مقصد می‌گذارد. این اثرات هم مثبت هستند و هم منفی. ولی توسعه گردشگری، بدون مدیریت اثرات آن، می‌تواند باعث آسیب به محیط‌زیست، فرهنگ و جامعه میزبان باشد.

توسعه گردشگری پایدار، با مدیریت اثرات گردشگری بر محیط‌زیست، اقتصاد و جامعه مقصد، منابع مقصد را حفظ نموده و حتا باعث ارتقای آن‌ها نیز می‌شود.

دکتر توریسم با طراحی خدمات توسعه گردشگری پایدار، و یک‌پارچه‌سازی آن با مسائل مهم کشور همچون مسئله آب و اشتغال جوانان، آماده است تا طبق مدل‌ها و تکنیک‌های نوین و علمی، توسعه مقاصد گردشگری در کشور را به صورت پایدار برنامه‌ریزی و اجرا نماید.

ما با بهره‌گیری و ترکیب مدل‌های گوناگون توسعه گردشگری پایدار (مانند مدل VICE)، تمامی منابع مقصد را پایداری بخشیده، کیفیت تجربه سفر بازدیدکنندگان را بیشینه کرده و از تمامی استعدادهای اقتصادی مقصد استفاده خواهیم نمود.

در برنامه‌های توسعه پایدار گردشگری دکتر توریسم، توجه خاصی به جوامع محلی و فرهنگ ایشان می‌گردد، همچنین ما حساسیت خاصی به منابع طبیعی و زیستی مقاصد در امر توسعه داریم.

از این‌رو، تمامی برنامه‌های توسعه گردشگری دکتر توریسم، کاملا منطبق با اصول گردشگری پایدار است.

خدمات توسعه گردشگری پایدار دکتر توریسم شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بهینه‌سازی و پایداری‌بخشی مقاصد موجود
 • طراحی طرح‌های توسعه پایدار گردشگری
 • مشاوره پایداری طرح‌های توسعه گردشگری
 • خلق راهکارهای نوین و نوآورانه پایداری و حل بهینه مشکلات
 • طراحی، توسعه و پیاده‌سازی اکوکمپ‌ها و اکوپارک‌ها
 • طراحی و توسعه اکولوژیک
 • معماری منطبق بر طبیعت
 • مطالعات و تحلیل بازار برای کسب‌وکارهای اکوتوریسمی
 • توسعه تورها و بسته‌های سفر طبیعت‌گردی و مطابق با طبیعت و جامعه محلی
 • شناسایی، مهار و توسعه راهکارهای عاری از کربن
کشاورزی و گردشگری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

هم‌پیوندسازی کشاورزی و گردشگری

مناطق روستایی به‌طور فزاینده‌ای در حال تبدیل به مقاصد مورد پسند برای سفر می‌باشند،به‌ویژه چشم‌انداز فرهنگی مردمان روستا و شیوه زندگی ایشان از دید گردشگران بسیار جالب توجه است.

برنامه گردشگری و کشاورزی دکتر توریسم،ارتباط زنجیره‌های ارزش،دست‌رسی تولیدکنندگان خرد به بازارهای بیشتر و فراتر،تنوع محصولات،افزایش امنیت غذایی،تبلیغات محصولات کشاورزی در داخل صنعت گردشگری را در دستور کار دارد.

صنعت گردشگری می‌تواند بازاری پرظرفیت برای محصولات کشاورزی برنامه‌ریزی و تلقی گردد.به صورتی که هتل‌ها،مراکز اقامتی و رستوران‌ها،تقاضای محصولات متنوع کشاورزی داشته باشند و گردشگران نیز،بخشی از مصرف‌کنندگان این محصولات برنامه‌ریزی گردند.

گردشگری کشاورزی معمولا استراتژی‌ای امکان‌پذیر جهت توسعه اقتصاد محلی و تبلیغات و ارتقای رویکردهای سنتی پایدار در حوزه گردشگری می‌باشد.

توسعه گردشگری کشاورزی،به این‌جا ختم نمی‌شود؛بلکه می‌توان به آن جنبه‌ها و ابعاد دیگری را نیز افزود.برای نمونه برگزاری تورها و سفرهای گردشگری کشاورزی، در حوزه جاذبه‌های روستایی،ایجاد مشارکت گردشگران در فعالیت‌های کشاورزی و باغ‌داری،جای کار و خلاقیت بسیار دارد و امکان ظهور شرکت‌ها و کسب‌وکارهای محلی را چند برابر می‌نماید؛به این مفاهیم باید مسئله صنایع دستی را نیز افزود.

 برنامه گردشگری و کشاورزی دکتر توریسم کمک می‌کند تا میان بخش‌های کشاورزی،چشم‌اندازهای مشترک و یک‌پارچگی‌های عمیق و عملیاتی ایجاد گردد؛ هم‌زمان با این اقدام،در حوزه گردشگری کشاورزی راه‌کارهایی جهت توسعه،توسعه محصولات و فروش بهتر آن‌ها مطالعه و ارائه می‌گردند.

ما میان کشاورزی و گردشگری،به صورت هنرمندانه و زیبا پیوندی راهبردی ایجاد خواهیم کرد.

چه انتظاراتی باید داشته باشید:

 • مطالعات تقاضای بخش گردشگری؛ صنعت گردشگری می‌تواند ظرفیت قابل توجهی جهت تقاضای محصولات گردشگری باشد،به ویژه برای کشاورزان کوچک‌تر.ما با مطالعات جامع خود،تمامی تقاضای موجود و بالقوه را شناسایی خواهیم کرد.
 • مطالعات عرضه بخش کشاورزی؛ محصولات کشاورزی به ویژه محصولات خاص،معمولا برای گردشگران بسیار جالب هستند.در این مطالعات ما این محصولات را شناسایی می‌کنیم و به عنوان پیشنهاد به کشاورزان اعلام می‌داریم تا به این‌صورت بتوانیم با بخش تقاضا ارتباط ایجاد کرده و میزان درآمد کشاورزان و اقتصاد محلی را افزایش دهیم.
 • کارگاه آموزشی گردشگری و کشاورزی؛ کنار هم آوردن و نشاندن دو صنعت گردشگری و کشاورزی جهت گفتگو،مشارکت،همکاری و برنامه‌ریزی‌های راهبردی.این کارگاه به مسئولان و دست‌اندرکاران محلی پیشنهاد می‌گردد.
 • برندسازی و بازاریابی آزمایشی؛ با اجرای این تکنیک،ما برندسازی و بازاریابی اولیه‌ای را برای محصولات کشاورزی مطالعه شده،جهت عرضه به بازارهای شناسایی‌شده اجرا می‌نماییم تا پس از مشاهده و رصد رفتار گردشگران و بازارهای هدف،اقدامات و گام‌های بعدی را تدوین و ارائه نماییم.
صنایع دستی و گردشگری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

حفظ و توسعه صنایع‌دستی با استفاده از گردشگری

در بسیاری از مناطق صنایع دستی مردم،کاملا برگرفته از فرهنگ و شیوه زندگی ایشان در آن مقصد است.

صنایع دستی می‌توانند یک عامل کمک‌کننده مهم در عرصه اقتصادی یک کشور باشند.اشتغال‌زایی برای صنعت‌گران بومی جهت حفظ میراث فرهنگی و ایجاد تولید و درآمد محلی،از مهم‌ترین ویژگی‌های کارکردی صنایع دستی در حوزه گردشگری است.

صنعت گردشگری با ایجاد و فراهم آوردن بازارهای هدف و با تقاضا به بالین صنایع دستی،باعث ایجاد پویایی و تحرک در این بخش می‌شود.برای نمونه هتل‌ها، رستوران‌ها و از این قبیل مراکز گردشگری،می‌توانند از متقاضیان محصولات گوناگون صنایع دستی باشند؛چه برای ارائه به گردشگران و چه برای به‌کارگیری در خود این مراکز.

مطالعات رفتارشناختی خرید گردشگران روشن ساخته‌است که ایشان معمولا بودجه‌ای خاص جهت خرید محصولات متفاوت به عنوان سوغات در نظر می‌گیرند. حال خود این سوغات‌ها به عنوان ابزارهای بازاریابی و تبلیغات،وارد عرصه می‌گردند تا به زبان خود داستان مقصد را بازگو نمایند.

برنامه ویژه گردشگری و صنایع دستی دکتر توریسم با ایجاد و افزایش انسجام و یک‌پارچگی میان دو صنعت و یک‌پارچه‌سازی زنجیره‌های ارزش آن‌ ها،باعث ایجاد هم‌افزایی این دو صنعت و تقویت اقتصاد بومی در مقاصد می‌شود.

دکتر توریسم با ارائه برنامه‌ پیوسته بازاریابی و تبلیغات این دو صنعت،میزان آگاهی و تقاضا را از صنایع دستی در میان گردشگران افزایش داده و از سویی با ارائه آموزش‌هایی منحصر به فرد،صنعت‌گران را جهت عرضه محصولات مورد تقاضا و نوآوری راهنمایی می‌نماید.

همچنین شایان بیان است که ایجاد مسیرهای گردشگری درون یا پیرامون کارگاه‌های تولید صنایع دستی در صورت برنامه‌ریزی استراتژیک،استراتژی خوبی در جهت ایجاد ارتباطات میان صنعت گردشگری و صنعت‌گران و میان تولیدکنندگان و گردشگران باشد.

در واقع برنامه دکتر توریسم،یک الگو و سامانه مدیریتی ایجاد می‌نماید تا این دو صنعت به صورت دینامیک با هم پیوندسازی کرده و هم‌دیگر را توسعه بخشند.

چه انتظاراتی باید داشته باشید:

 • مطالعات میان‌صنعتی؛ دکتر توریسم با دیدار رهبران و مسئولان دو بخش گردشگری و صنایع‌دستی مقصد،فرصت‌های عرضه و تقاضا را بررسی و واکاوی نموده و پیشنهاد می‌نماید.در این دیدارها تمامی جوانب مسائل یک‌پارچه‌سازی این دو صنعت مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 • کارگاه آموزشی گردشگری و صنایع‌دستی؛ کارگاهی آموزشی برگزار می‌شود تا یافته‌ها،اطلاعات و روش‌های حرکت رو به جلو و هماهنگ این دو بخش بیان گردند؛ تا به برنامه‌های اجرایی جهت از بین بردن خلاء‌ها دست‌ یافته شود.
 • برندسازی و بسته‌بندی؛ طراحی برندها،طراحی بسته‌بندی‌ها،اطلاعات و محتوای روی بسته‌بندی‌ها،نشان‌ها و علامت‌ها و موارد دیگر،همه به صورت استراتژیک و هوشمندانه تنظیم و انجام می‌گردند تا در افزایش فروش محصولات مؤثر واقع شوند.برندسازی این محصولات بسیار مهم است چرا که این محصولات باید بیان‌کننده سرشت و روح مقصد باشند و مفاهیم تاریخی،فرهنگی و ارزشی مقصد را بازگو نمایند.
 • مسیرهای گردشگری صنایع دستی و آموزش‌های محلی به گردشگران؛ چرا گردشگران خود امتحان نکنند؟می‌توان با طراحی مسیر هوشمندانه و استراتژیک،گردشگران را بیشتر با مفاهیم مقصد و صنایع دستی درگیر کرد و کیفیت تجربه سفر و هزینه‌کرد ایشان را در مقصد بالا برد.
گردشگری و تغییر اقلیم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تغییر اقلیم و توسعه گردشگری

تغییر اقلیم یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های محیط‌زیستی امروز ماست.به ویژه در کشور ما که داری اقلیمی قاره‌ای است و بحران آب یکی از مشکلات اصلی امر توسعه است.

گردشگری به عنوان صنعتی حساس به اقلیم،اثری مستقیم را از تغییرات اقلیمی دریافت می‌کند.چه این تغییرات،تغییرات الگویی آب‌وهوا باشند،چه ذوب‌شدن یخچال‌ها،چه گسترش بیابان‌ها و چه بالا آمدن سطح دریا.

این اثرات را اصلا نمی‌توان در نظر نگرفت،زیرا تأثیر مستقیم این اثرات بر محل زندگی مردم و اقتصاد آنان است.

گردشگری به صورت غیر پایدار و مدیریت نشده،می‌تواند تغییرات اقلیمی را شدت بخشد.ولی از سویی،اگر به صورت استراتژیک و پایدار طراحی و اجرا گردد می‌تواند به عنوان عاملی مؤثر در مقابله با تغییرات عمل کرده و روندشان را تا حد قابل توجهی کند نماید؛ و تحمل این تغییرات را آسان‌تر کند.

دکتر توریسم می‌تواند اثرات تغییر اقلیم را بر گردشگری اندازه‌گیری کرده و مقاصد را جهت مقابله با تغییر شرایط و اتخاذ استراتژی‌های لازم یاری نماید. همچنین در برنامه‌ریزی‌های آینده و تعیین چشم‌اندازها،این مطالعات بسیار راه‌گشا و راه‌نما خواهند بود.

ما با ارائه طرح‌ها و برنامه‌هایی،می‌توانیم اثرات بنگاه‌ها و کسب‌وکارها را بر محیط‌زیست کاهش داده و اقداماتی را طراحی نماییم تا توان اقتصادی منطقه جهت نزدیک‌تر شدن به اصول پایداری و هرچه بالاتر رفتن از استانداردها بالا رود که خروجی این کار محیط‌زیست پایدارتر و مناسب‌تر خواهند بود.

همچنین دکتر توریسم برنامه‌های سازگارسازی با تغییرات اقلیمی را پیش‌نهاد می‌دهد تا با اجرای این برنامه‌های استراتژیک تنوع محصولات گردشگری،اشتغال و محیط اقتصادی و زیستی مقصد دچار افت نگردند و مسیر رشد و شکوفایی خود را ادامه دهند.

چه انتظاراتی باید داشته باشید:

 • برنامه‌های بهره‌وری از انرژی؛ دکتر توریسم با طراحی و اجرای برنامه‌هایی،باعث کم شدن میزان تولید کربن در منطقه می‌گردد. استراتژی‌هایی که جایگزین‌کردن منابع انرژی،انرژی‌های تجدیدپذیر،شیوه مصرف انرژی،استفاده از متریال بومی و کمینه کردن اثرات ساخت و ساز را شامل می‌شود.
 • برنامه‌های بشردوستانه در سفر؛ برنامه‌هایی ویژه که در آن گردشگران با وجدان به منطقه جذب می‌شوند تا با درخت‌کاری، سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر، تأمین بودجه برای پژوهش‌های اثرات اقلیمی و کاهش آن و برنامه‌های دیگر، در کاهش مشکلات محیط‌زیستی و تغییرات اقلیمی، یاری‌رسانی نمایند.
 • کاهش کربن؛ برنامه‌هایی برای کاهش میزان کربن وارد شده و تولیدشده در منطقه به دلیل ورود و حضور گردشگران.
 • معیارها و استانداردهای گردشگری پایدار؛ آموزش معیارهاو استانداردهای گردشگری پایدار، جهت نهادینه کردن تفکر کاهش اثرات محیط‌زیستی و کمینه کردن میزان تولید کربن.
 • ایجاد تنوع در درآمدهای گردشگری؛ دکتر توریسم می‌تواند درآمدهایی را که به دلیل تغییرات اقلیمی مورد آسیب و افت قرارگرفته‌اند را متنوع‌سازی کرده تا میزان درآمد به دلیل تغییرات اقلیمی کاهش نیابد.
 • استراتژی‌های سازگاری؛ تغییرات اقلیمی،اثرات قابل ملاحظه‌ای بر مناطق محافظت‌شده و فعالیت‌های گردشگری درون آن‌ها دارد.استراتژی‌های سازگاری از این‌رو می‌توانند درآمدها و فعالیت‌های گردشگری را در آن‌ها پایداری ببخشند تا این فعالیت‌های اقتصادی متوقف نگردند.

آموزش و پژوهش گردشگری