حفظ و توسعه صنایع‌دستی با استفاده از گردشگری

در بسیاری از مناطق صنایع دستی مردم،کاملا برگرفته از فرهنگ و شیوه زندگی ایشان در آن مقصد است.

صنایع دستی می‌توانند یک عامل کمک‌کننده مهم در عرصه اقتصادی یک کشور باشند.اشتغال‌زایی برای صنعت‌گران بومی جهت حفظ میراث فرهنگی و ایجاد تولید و درآمد محلی،از مهم‌ترین ویژگی‌های کارکردی صنایع دستی در حوزه گردشگری است.

صنعت گردشگری با ایجاد و فراهم آوردن بازارهای هدف و با تقاضا به بالین صنایع دستی،باعث ایجاد پویایی و تحرک در این بخش می‌شود.برای نمونه هتل‌ها، رستوران‌ها و از این قبیل مراکز گردشگری،می‌توانند از متقاضیان محصولات گوناگون صنایع دستی باشند؛چه برای ارائه به گردشگران و چه برای به‌کارگیری در خود این مراکز.

مطالعات رفتارشناختی خرید گردشگران روشن ساخته‌است که ایشان معمولا بودجه‌ای خاص جهت خرید محصولات متفاوت به عنوان سوغات در نظر می‌گیرند. حال خود این سوغات‌ها به عنوان ابزارهای بازاریابی و تبلیغات،وارد عرصه می‌گردند تا به زبان خود داستان مقصد را بازگو نمایند.

برنامه ویژه گردشگری و صنایع دستی دکتر توریسم با ایجاد و افزایش انسجام و یک‌پارچگی میان دو صنعت و یک‌پارچه‌سازی زنجیره‌های ارزش آن‌ ها،باعث ایجاد هم‌افزایی این دو صنعت و تقویت اقتصاد بومی در مقاصد می‌شود.

دکتر توریسم با ارائه برنامه‌ پیوسته بازاریابی و تبلیغات این دو صنعت،میزان آگاهی و تقاضا را از صنایع دستی در میان گردشگران افزایش داده و از سویی با ارائه آموزش‌هایی منحصر به فرد،صنعت‌گران را جهت عرضه محصولات مورد تقاضا و نوآوری راهنمایی می‌نماید.

همچنین شایان بیان است که ایجاد مسیرهای گردشگری درون یا پیرامون کارگاه‌های تولید صنایع دستی در صورت برنامه‌ریزی استراتژیک،استراتژی خوبی در جهت ایجاد ارتباطات میان صنعت گردشگری و صنعت‌گران و میان تولیدکنندگان و گردشگران باشد.

در واقع برنامه دکتر توریسم،یک الگو و سامانه مدیریتی ایجاد می‌نماید تا این دو صنعت به صورت دینامیک با هم پیوندسازی کرده و هم‌دیگر را توسعه بخشند.

چه انتظاراتی باید داشته باشید:

  • مطالعات میان‌صنعتی؛ دکتر توریسم با دیدار رهبران و مسئولان دو بخش گردشگری و صنایع‌دستی مقصد،فرصت‌های عرضه و تقاضا را بررسی و واکاوی نموده و پیشنهاد می‌نماید.در این دیدارها تمامی جوانب مسائل یک‌پارچه‌سازی این دو صنعت مورد بررسی قرار می‌گیرند.
  • کارگاه آموزشی گردشگری و صنایع‌دستی؛ کارگاهی آموزشی برگزار می‌شود تا یافته‌ها،اطلاعات و روش‌های حرکت رو به جلو و هماهنگ این دو بخش بیان گردند؛ تا به برنامه‌های اجرایی جهت از بین بردن خلاء‌ها دست‌ یافته شود.
  • برندسازی و بسته‌بندی؛ طراحی برندها،طراحی بسته‌بندی‌ها،اطلاعات و محتوای روی بسته‌بندی‌ها،نشان‌ها و علامت‌ها و موارد دیگر،همه به صورت استراتژیک و هوشمندانه تنظیم و انجام می‌گردند تا در افزایش فروش محصولات مؤثر واقع شوند.برندسازی این محصولات بسیار مهم است چرا که این محصولات باید بیان‌کننده سرشت و روح مقصد باشند و مفاهیم تاریخی،فرهنگی و ارزشی مقصد را بازگو نمایند.
  • مسیرهای گردشگری صنایع دستی و آموزش‌های محلی به گردشگران؛ چرا گردشگران خود امتحان نکنند؟می‌توان با طراحی مسیر هوشمندانه و استراتژیک،گردشگران را بیشتر با مفاهیم مقصد و صنایع دستی درگیر کرد و کیفیت تجربه سفر و هزینه‌کرد ایشان را در مقصد بالا برد.