همان‌گونه که می‌دانید، مشکلات و چالش‌های گوناگونی صنعت گردشگری کشور را در محاصره خود درآورده است.

از مسائل زیرساختی گرفته تا مسائل آموزشی و نیروی انسانی، سوء مدیریت‌ها و اتفاقات سیاسی و اقتصادی.

در چنین شرایطی امیدواربودن برای بسیاری از دانش‌جوها، دانش‌آموختگان و اهالی صنعت گردشگری کاری دشوار می‌نماید، به‌گونه‌ای که بسیاری از ایشان دست از تلاش در صنعت برداشته و معمولا وارد صنایع و مشاغل دیگری می‌شوند.

پرواضح است که این شرایط، مانند جبهه‌ای مه از  انتقاد و شکوه، روندها و فرصت‌های مثبتی که وجود دارند را می‌پوشاند و در واقع نگاه‌ها از نگاه‌های تخصصی و سیستمی دور می‌شوند و نگاهی احساسی جای نگاهی منطقی را می‌گیرد. و هنگامی که احساس حاکم شود، جریان بهبود این صنعت ریخت نخواهد گرفت. زیرا برخلاف این‌که تصور می‌شود این صنعت از بیرون اصلاح‌پذیر است، صنعت گردشگری کشور، از جزء به کل و از درون اصلاح‌شدنی است.

خوش‌بختانه در مقیاس کلی، روندها هرچند کند، ولی مثبت است و در سال‌های اخیر، انگیزه‌ توسعه این صنعت چه در میان دولت‌مردان چه در میان بخش خصوصی رو به افزایش بوده و هست.

متأسفانه ضعف نظام آموزشی در حوزه مدیریت و به خصوص مدیریت گردشگری، باعث می‌شود بسیاری دانش‌آموختگان مقاطع مختلف این رشته توانایی حل مسئله خود را شکوفا نسازند و مفاهیم را در خلاء بیاموزند. روشن است که آموزش مفاهیم در خلاء، کاربردی نخواهد بود.

 دکتر توریسم ولی، از آغاز الگوریتم دیگری را پیش‌گرفت و هم‌چنان طبق آن استوار ادامه خواهد داد.

حرکتی که دکتر توریسم آغاز کرد، آتش امید را در مسئله «مدیریت گردشگری» کشور روشن کرد، و همواره از سوی مسئولین، دانش‌آموختگان و دانش‌جوها و فعالین این صنعت، مورد تشکر و تشویق قرار گرفته است.

 

 

 

هفت دلیل امیدآفرینی دکتر توریسم در مدیریت گردشگری ایران

1-انگیزه برای جوانان جهت تحصیل در رشته مدیریت گردشگری

در طول چندسال گذشته، بسیاری از جوانان برای انتخاب رشته مدیریت گردشگری در مقطع‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد به ما مراجعه کردند تا از مسائل این حوزه بدانند و از آینده این رشته و از بازار کار. و ما همواره سعی کرده‌ایم برپایه تجربه‌های خود، پاسخ‌های واقعی و دقیقی بدهیم.

بسیاری از این دوستان از انتخاب خود راضی بودند و هم‌چنان در ارائه راهنمایی‌هایی در این حوزه، ما خدمت‌گزار جوانان ایران هستیم.

2-انگیزه برای کارهای بزرگ و نوآرانه برای دانش‌آموختگان

دانش‌آموختگان بسیاری بودند که پس از مراجعه به ما و دوستی با این عزیزان، نوع نگاه خود را نسبت به امر توسعه گردشگری جدی‌تر کردند و توان نوآورانه و بالای خود را باور نمودند.

ما تلاش کردیم تنها یک کاتالیزور باشیم.

3-ایجاد جنبشی درونی و  علمی-کاربردی

پس از تلاش‌های بسیار جهت ایجاد روند نگاه کاربردی در مدیریت گردشگری، سرانجام موفق شدیم تا دوستان دیگری را نیز به این کار انگیزه دهیم. در یک‌سال گذشته، افراد دیگری نیز وارد عرصه خدمات مشاوره مدیریت گردشگری شدند، و این جای بسی خرسندی است.

4-ترویج نگاه علمیتر

در سال‌های اخیر، با تصمیم‌گیران، جوامع محلی، دست‌اندرکاران، فعالین اقتصادی و دانش‌آموختگان متعددی افتخار آشنایی داشته‌ایم. و همواره تلاش کرده‌ایم تا اهمیت نگاه علمی‌تر و پیش‌روتر به مسئله مدیریت صنعت گردشگری بیش‌تر و بهتر مورد توجه قرار گیرد.

5-جذب و راهنمایی علاقه‌مندان به فعالیت و سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری

بسیار از عزیزان هستند که علاقه‌مند به فعالیت و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های گوناگون صنعت گردشگری هستند، به ویژه گردشگری الکترونیک. ولی با نوعی ابهام و عدم قطعیت روبه‌رو می‌شوند، که این ابهام برآمده از عدم وجود کانونی جهت مشاوره و راهنمایی ایشان بود، که ما این مشکل را نیز برطرف کردیم و عزیزان بسیاری را علاقه‌مند و مصمم به فعالیت در این حوزه نمودیم.

6-تبدیل مفاهیم نظری به خدمات کاربردی

دکتر توریسم برای نخستین‌بار در ایران، مفاهیم را تبدیل به خدمات کاربردی و روشن کرد و ارائه داد.

دکتر توریسم همواره در حال بررسی روندها، نظریه‌ها و مفاهیم تازه بیان‌شده در حوزه مدیریت گردشگری جهان است و به صورت مداوم مفاهیم را در قالب خدمات طرح‌ریزی می‌نماید.

 

7-ارائه راهکارهای میان‌رشته‌ای علمی

یکی از ویژگی‌هایی منحصر به فرد دکتر توریسم، طراحی‌های میان‌رشته‌ای است. او همواره دانش و فناوری روز جهان را در دست بررسی دارد تا بتواند آن‌ها را با نیازهای توسعه و توسعه گردشگری کشور منطبق و هم‌پیوند سازد و در قالب طرح و خدمات ارائه نماید. خبرهای این طرح‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور، منتشر خواهد شد.

 

اگر این فهرست به هزار مورد هم به‌درازا بکشد، باز هم در پیش‌گاه اهمیت توسعه و آبادی کشور کم است. و به‌راستی هرچه در این راه تلاش کنیم کافی نیست.

ما به شکوفایی و آبادانی ایران پایبندیم؛ به پشتیبانی توسعه پایدار گردشگری در ایران.

همراه و هم‌یار هم باشیم در این انجام بزرگ.

اطلاعات نویسنده
Mehran Sarfallah
درباره نویسنده:
مؤسس و مدیریت دکتر توریسم؛ بنیان‌گذار خدمات مدیریت گردشگری در ایران. او کارشناس بازاریابی و استراتژیست دیجیتال نیز می‌باشد.