ورود ثبت

ورود به حساب

نام کاربری *
گذرواژه *
به خاطر بسپار

نام‌نویسی

بخش‌های ستاره‌دار الزامی هستند.
نام *
نام کاربری *
گذرواژه *
تأیید گذرواژه *
ایمیل *
تأیید ایمیل *
 
«بنیان‌گذار خدمات مدیریت گردشگری در ایران»
برنامه‌ریزی گردشگری

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 1- کجای کار هستیم؟

پس از شناسایی جای مناسب برای توسعه به عنوان مقصد، گام بعدی انجام «ارزیابی مقصد گردشگری» است.

در واقع، این ارزیابی یک تحلیل رقابتی در گستره منطقه مقصد را ارائه می‌دهد و شما را یاری می‌کند تا اقدام‌ها و اجراءهایی که باید در برنامه‌ریزی‌تان مورد توجه قرار گیرند را به روشنی شناسایی نمایید.

بازار گردشگری موجود (پس از ارزیابی‌های مخصوص بخش بازار) درنهایت مرزهای برنامه مقصد را تعیین می‌کند، که در این زمینه باید موارد زیر را در اندیشه داشته باشید:

 

جاذبه‌ها: چه چیزی مردم را به مقصد شما جذب می‌کند؟ فرهنگ، چرخه زیستی، چشم‌اندازها، معماری، تاریخ، کشاورزی، رویدادها و ... .

محیط: اقلیم، امنیت، فرهنگ‌های رفتاری، مذهب‌ها و آیین‌ها، زیرساخت‌ها، منابع، امکانات، خدمات و ... .

سیاست‌ها: منش و روش دولت، قانون‌ها، باید بدانید چه کارهایی می‌توان انجام داد و چه کارهایی را نمی‌توان.

رقیب‌ها: چه چیزی در مقصد شما ارائه می‌شود؟ همسایگان مقصد شما چه چیزی را ارائه می‌دهند؟

سهم‌داران: چه کسانی درگیر فعالیت‌های گردشگری در مقصد هستند؟ چگونه باید در گام برنامه‌ریزی مشارکت کنند؟

ظرفیت‌ها و فرصت‌ها: در کدام بخش‌ها توسعه بیشتر مفید خواهد بود؟ آیا ظرفیتی ناشناخته یا استفاده نشده در مقصد وجود دارد؟

 

گردشگری جامعه‌نهاد

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 اگر از خود بپرسیم که چرا امسال گردشگری جامعه‌بنیان برای رویکرد و شعار روز جهانی گردشگری گزینش شده است، پرسش زیرکانه‌ای بیان کرده‌ایم.

چندین‌سال است که از گردشگری و پایداری در میان صاحب‌نظران مدیریت گردشگری سخن به میان می‌رود، که توجه به این مسئله باعث شده است تا ما اصولی را به‌نام اصول گردشگری پایدار شاهد باشیم.

رویکردی از گردشگری که در آن میان طبیعت، جامعه و سود اقتصادی، پیوندی بهینه تعریف می‌شود تا هرسه کیفیت خود را حفظ کرده و ارتقا دهند.

 

گردشگری پایدار و اکوتوریسم

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

با گذشت چند دهه از پدید آمدن مفهوم گردشگری سبز، اکنون تعریف‌ها و مفهوم‌ها به گردشگری پایدار بهبود و فرگشت یافته‌اند.
با این‌حال، مسئله این است که هنوز تعریفی که به صورت فراگیر پذیرفته شده باشد، وجود ندارد.


البته به دید من نبود یک تعریف نهایی‌شده و فراگیر از گردشگری پایدار، در کنار اثر منفی، اثر مثبت هم دارد.
اثر منفی: خوانش‌ها، برداشت‌ها و اقدامات سلیقه‌ای و ناکامل.
اثر مثبت: کاوش بیش‌تر پژوهش‌گران و صاحب‌نظران و کشف جنبه‌های بیش‌تر گردشگری پایدار.

دکتر توریسم

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

همان‌گونه که می‌دانید، مشکلات و چالش‌های گوناگونی صنعت گردشگری کشور را در محاصره خود درآورده است.

از مسائل زیرساختی گرفته تا مسائل آموزشی و نیروی انسانی، سوء مدیریت‌ها و اتفاقات سیاسی و اقتصادی.

در چنین شرایطی امیدواربودن برای بسیاری از دانش‌جوها، دانش‌آموختگان و اهالی صنعت گردشگری کاری دشوار می‌نماید، به‌گونه‌ای که بسیاری از ایشان دست از تلاش در صنعت برداشته و معمولا وارد صنایع و مشاغل دیگری می‌شوند.

پرواضح است که این شرایط، مانند جبهه‌ای مه از  انتقاد و شکوه، روندها و فرصت‌های مثبتی که وجود دارند را می‌پوشاند و در واقع نگاه‌ها از نگاه‌های تخصصی و سیستمی دور می‌شوند و نگاهی احساسی جای نگاهی منطقی را می‌گیرد. و هنگامی که احساس حاکم شود، جریان بهبود این صنعت ریخت نخواهد گرفت. زیرا برخلاف این‌که تصور می‌شود این صنعت از بیرون اصلاح‌پذیر است، صنعت گردشگری کشور، از جزء به کل و از درون اصلاح‌شدنی است.

خوش‌بختانه در مقیاس کلی، روندها هرچند کند، ولی مثبت است و در سال‌های اخیر، انگیزه‌ توسعه این صنعت چه در میان دولت‌مردان چه در میان بخش خصوصی رو به افزایش بوده و هست.

متأسفانه ضعف نظام آموزشی در حوزه مدیریت و به خصوص مدیریت گردشگری، باعث می‌شود بسیاری دانش‌آموختگان مقاطع مختلف این رشته توانایی حل مسئله خود را شکوفا نسازند و مفاهیم را در خلاء بیاموزند. روشن است که آموزش مفاهیم در خلاء، کاربردی نخواهد بود.

 دکتر توریسم ولی، از آغاز الگوریتم دیگری را پیش‌گرفت و هم‌چنان طبق آن استوار ادامه خواهد داد.

حرکتی که دکتر توریسم آغاز کرد، آتش امید را در مسئله «مدیریت گردشگری» کشور روشن کرد، و همواره از سوی مسئولین، دانش‌آموختگان و دانش‌جوها و فعالین این صنعت، مورد تشکر و تشویق قرار گرفته است.

 

گونه‌شناسی گردشگران

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

همچنین در طراحی و ایجاد تصویر مقصد(Destination Image) هدف‌مندتر کار کرده و فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی کارآمدتری را در راستای ارتقای جایگاه مقصد خود، بهتر برنامه‌ریزی نمایند.

شناسایی انگیزه‌های گردشگران، منش و شخصیت آنان و دلایل سفر ایشان، اطلاعات مفید و کاربردی‌ای را در اختیار مدیران مقاصد در زمینه تصمیم‌گیری پیرامون کیفیت و کمیت خدمات خود قرار می‌دهد.

انگیزه، یکی از سنجه‌های دسته‌بندی گردشگران است، که در این مفهوم، پژوهش‌گران مدیریت گردشگری، دیدگاه‌ها و نظریه‌های گوناگونی را مورد نظر خود قرار می‌دهند، که یکی از پرکاربردترین این نظریه‌ها، نظریه انگیزشی هرم مازلو است.

که این نظریه، برای بررسی، الگوسازی و بیان نیازها و تجربه‌های گردشگران و میزبانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آن‌چه هرم مازلو بیان می‌کند این است که افراد در درازای زندگی خود هم‌واره به دنبال خوش‌بختی یا کام‌یابی هستند، که در مسیر رسیدن به این آرمان، گام‌های گوناگونی از نیازها و خواسته‌ها (انگیزه‌ها) را پشت سر می‌گذارند، به‌گونه‌ای که برای راه یافتن به گام‌های بالاتر (والاتر)، باید بخش بیشینه گام‌های پایین‌تر را دست‌یافته و بگذرانند.

نیازهایی که در پنج دسته بیان می‌شوند:

تغییر جهان

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ولی باز هم، این مفهوم با الگوی کلان گردشگری انبوه، به طور کامل قابل انطباق نیست و همواره می‌توان دگرسانی‌هایی را در مناطق گردشگرپذیر مشاهده نمود رویداد و بررسی این‌گونه دگرسان‌ها درستی کامل این الگو را بر هم می‌زند و روشن می‌سازد که کارکردهای مناطق و مقاصد گردشگری به گونه 100% قابل پیش‌بینی نیستند.
در کنار همه اقدامات و فعالیت‌هایی که در مقیاس‌های خرد و کلان برای جان‌بخشی و توان‌بخشی دوباره و ادامه پویایی آن مناطق انجام می‌گیرد، چرایی دیگری نیز در میان است و نقش خود را ایفا می‌کند. دلیل دیگری که باید آن را جدی و برجسته قلمداد کرد آن است که تقریباً هر جنبه جامعه انسانی در گیرودار یک بازاندیشی ریشه‌ای‌ست و همواره در حال آزمایش، پرسش‌گری و ارزش‌یابی مفروضات و باورهای ژرف خود است و این فرآیند به ویژه در سده گذشته مایه‌ی پیشرفت آدمی در زمینه‌های گوناگون گشته و اقتصاد او را در قرن اخیر دگرگونی و پایداری بخشیده‌است.


از این‌رو گردشگری به عنوان یک سامانه انسان‌محور و یکی از پدیده‌هایی که در جامعه انسانی کارکرد دارد، و به جامعه انسانی و اقتصاد آن وابسته‌است، به گونه‌ای گسترده دست‌خوش دامنه و عمق این بازنگری‌ها و پویایی‌ها قرار‌می‌گیرد.

 

برنامه‌ریزی گردشگری

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

برنامه‌ریزی یک‌پارچه توسعه گردشگری در حقیقت تمرینی است در مدیریت و راه‌بری، که مهارت در این مفاهیم، به افزایش کیفیت فرآیند برنامه‌ریزی و پیروی آن، افزایش کیفیت برنامه پایانی فرجام خواهد داشت.

یک برنامه یک‌پارچه برای آن‌که ضریب تأثیر بالایی داشته باشد و سبب گسترش رفاه و مدیریت درست مقصد در راستای به‌بود و پایداری آن باشد، باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  1. هماهنگی با دیگر سیاست‌ها و فعالیت‌ها در جغرافیای منطقه (در کشور نمونه‌های نقض این ویژگی بسیار یافت می‌شود که طرح‌ها و برنامه‌ها با هم تداخل دارند.)
  2. از سوی دولت دارای پشتیبانی و پیش‌برد باشد
  3. اندازه ریسک منطقی و کمی برای سرمایه‌گذاری داشته باشد
  4. اجرا و انجام آن به دست کارشناسان و کاردانان صنعت گردشگری باشد (آن‌چه که در کشور بسیار کم رعایت می‌شود)

نوآوری در گردشگری

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

با پژوهشی که توسط STCRC ( کانون پژوهشی همیاری گردشگری پایدار) صورت گرفت، مطالعات موردی بسیاری برای بررسی ساختارها و فرآیندهای پرورش نوآوری در مقاصد گردشگری انجام شد.

که روی‌هم‌رفته برون‌شد این مطالعات نشان‌گر اهمیت سه چارچوب بنیادی در مدیریت مقاصد گردشگری در راستای بالا بردن توان نوآوری آن مقاصد است:

 

  • اهمیت سرگذشت و تاریخ‌چه؛

مقاصد گردشگری، به ویژه مقاصد در مقیاس‌های محلی، پیش از هرگونه تلاش در جهت نوآوری، باید به درک کامل از تمامی جوانب سرگذشت توسعه و مدیریت در منطقه خود دست‌یابند، و سپس ادراک بالایی نسبت به وضعیت کنونی منطقه خود پیدا نمایند.

 

اخلاق حرفه‌ای در مدیریت گردشگری

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 در این صنعت بسیاری از شرکت‌ها و مجموعه‌های تجاری از جمله هتل‌ها و مجموعه‌های اقامتی، شرکت‌های هوایی و ترابری، مراکز خدمات خوراک و نوشیدنی و دیگر شرکت‌ها اندیشه خود را متوجه کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی نموده‌اند که البته این موضوع در بیشتر مواقع سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش بازده و کارایی کارکردهای ایشان می‌گردد.

 

در کنار همه این فرآیندها، چالشی پیش روی همه شرکت‌ها و فعالان سیستم گردشگری جهان وجود دارد. این چالش‌ها، چالش‌هایی اخلاقی و فرهنگ‌رفتاری می‌باشند و در بخش‌های اصلی سیستم گردشگری مانند زنجیره تأمین و تولید، جوامع مقصد، محل کار و مشتریان جریان دارند.

 

فرصت‌های شغلی رشته مدیریت گردشگری

0
0
0
s2sdefault

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

در اوضاع کنونی اقتصاد پر چالش جهانی، گردشگری، یکی از بهترین راه‌کارهایی است که پیش روی مسئولین هر کشوری می‌نواند وجود داشته باشد.

رشته مدیریت جهان‌گردی و به طور کلی آموزش در زمینه گردشگری و سفر با هدف ایجاد، تربیت و ارتقای مهارت‌های مدیریتی برای رویارویی با چالش‌ها و فرصت‌ها در

حوزه گردشگری و رشد پایدار آن است.

تمامی آموزش‌ها در حوزه مدیریت گردشگری، دانش‌آموختگان را برای فعالیت و تخصص در یکی از شاخه‌های زیر آماده می‌سازد:

1- مدیریت سازمان‌های گردشگری

2- مدیریت مقاصد گردشگری

برچسب‌ها:

آموزش و پژوهش گردشگری